Statement corner sofa left chenille velvet natural
Regular price
€1.999,00
Regular price
Sale price
€1.999,00
Tax included.
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
Description
Statement corner sofa left chenille velvet natural
Specifications
| Article number | 378652-VN |
|---|---|
| EAN | 8714713238156 |
| Series | Statement |
| Number of persons | 4 |
| FSC | No |
| Country of origin | Romania |
| Color | Natural |
| Martindale fabric | 100000 |
| Maximum load capacity | 350 kg |
| Assembly required | Yes |
| Pattern | Plain |
| Delivery method | Expeditie gestoffeerd |
| Seating comfort | normal |
Dimensions
| Dimensions | 77x274x210 cm |
|---|---|
| Height | 77 cm |
| Width | 274 cm |
| Depth | 210 cm |
| Weight | 91.6 kg |
| Volume | 2.4760 m3 |
| Armrest height from ground | 65 cm |
| Armrest width | 25 cm |
| Leg height | 15.5 cm |
| Seat width | 218 cm |
| Seat depth | 63 cm |
| Seat height | 45 cm |
Materials
| Material | Chenille |
|---|---|
| Frame material | Solid wood, chipboard, hardboard, plywood, regular foam, zig-zag springs, synthetic batting 250 g/m2, textile, 100% Suedine PES |
| Leg material | Birchwood |
| Backrest material | HR foam 23/13 kg/m3, synthetic batting 250 g/m2, textile, 100% Suedine PES |
| Material type | Chenille velvet |
| Seat material | Bonnell spring block, regular doam, synthetic batting 250 g/m2, textile, 100% Suedine PES |
Package information
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
P378652-VN 1#2
1#2 STATEMENT CORNER SOFA LEFT VELVET NATURAL
|
||||||||||||
| 1 |
P378652-VN 2#2
2#2 STATEMENT CORNER SOFA LEFT VELVET NATURAL
|
Delivery and returns
Free delivery
This product will be delivered to your home by one of our selected shipping partners.
- After placing your order, you will receive a confirmation email with the desired delivery date.
- In case of a (longer) delivery time, you will be informed by email about the planned delivery.
- You will receive a track & trace link to follow your order.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
- For sofas, you can choose our extra placement service. The delivery staff will place the sofa, assemble it and take the packaging material back. This extra service is available for deliveries Monday to Friday and costs €75 extra. Note: This service is not available for customers in Belgium.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.