Kam dining chair with armrest off white
Regular price
€219,00
Regular price
Sale price
€219,00
Tax included.
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
Description
Do you like long, cozy evenings at the dining table? Then this Kam dining chair is perfect for you! The armrests and the slightly sloping backrest provide a comfortable and relaxed seat. Thanks to the soft polyester fabric, the fabric has a luxurious look and feels soft.
Kam has a height of 78 cm, width of 56 cm and depth of 52 cm. The seat height is 49 cm, the seat width 43 cm. The height of the armrests from the seat is 18 cm and from the ground 65 cm. The thickness of the armrests is 5 cm, the thickness of the backrest is 7 cm. The back height is 34 cm and the back width is 51 cm. The dining chair has a load capacity of up to 90 kg.
Please note! The stated price is per piece, this item can be ordered per 2 pieces. The Kam dining chair is delivered in one package. The legs are easy to assemble using the enclosed assembly instructions. To protect hard floors, place felt pads on the bottom. This prevents damage.
Kam has a height of 78 cm, width of 56 cm and depth of 52 cm. The seat height is 49 cm, the seat width 43 cm. The height of the armrests from the seat is 18 cm and from the ground 65 cm. The thickness of the armrests is 5 cm, the thickness of the backrest is 7 cm. The back height is 34 cm and the back width is 51 cm. The dining chair has a load capacity of up to 90 kg.
Please note! The stated price is per piece, this item can be ordered per 2 pieces. The Kam dining chair is delivered in one package. The legs are easy to assemble using the enclosed assembly instructions. To protect hard floors, place felt pads on the bottom. This prevents damage.
Specifications
| Article number | 200360-W |
|---|---|
| EAN | 8714713169115 |
| Series | Collection |
| Number of persons | 1 |
| FSC | No |
| Country of origin | China |
| Color | off white |
| Martindale fabric | 40000 |
| Maximum load capacity | 150 kg |
| Assembly required | Yes |
| Pattern | Plain |
| Rotatable | No |
| Delivery method | Paketpost |
| Seating comfort | normal |
Dimensions
| Dimensions | 78x59x56 cm |
|---|---|
| Height | 78 cm |
| Width | 59 cm |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume | 0.2790 m3 |
| Armrest height from ground | 18 cm |
| Armrest width | 5 cm |
| Height to bottom of table | 18 cm |
| Leg height | 38 cm |
| Seat width | 43 cm |
| Seat depth | 43 cm |
| Seat height | 49 cm |
Materials
| Material | Polyester |
|---|---|
| Leg material | Stahl |
| Backrest material | Samt |
| Seat material | Samt |
Package information
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
200360-W
KAM ESSZIMMERSTUHL MIT ARMLEHNE OFF WHITE
|
Delivery and returns
Free delivery
This product will be delivered to your home by PostNL.
- After your order and chosen delivery date, you will receive a confirmation by email.
- In case of a (longer) delivery time, we will keep you informed by email about the planned delivery.
- You will receive a Track & Trace code from PostNL by email.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.